A könyv bevezetőjéből: „Tisztelt olvasóm, élet és halál van nyelved hatalmában. Szavaid felett helyesen rendelkezzél! Bevezetlek a nyelv iskolájába, hogy azzal világokat alkotni tanulj. Ebbe az iskolába kell járatnia nyelvét mindenkinek, aki megfontolással, haszonnal akar beszélni és szavaival áldást akar hinteni.
A nyelvért való küzdelem az egyes ember legnagyobb harca, az életnek soha véget nem érő küzdelme, naponként való megpróbáltatása. Ha, kedves olvasóm, megtanultad nyelvedet fékezni, akkor életed kormányrúdja jó kezekben van, akkor utadat áldás kiséri.
A nyelv iskolája olyan, mint a szerzetes életében a noviciátus. A noviciátus főfeladata a vizsgálat és a tanítás. Alaposan meg kell vizsgálnod nyelved hibáit, képességeit és hajlamait, a szónak fontosságát, a kegyelmet, áldást és kárt, amit a szó előidézhet, s a szónak magasztos, örvendetes hivatását. Alapos oktatást kell nyerned arról, hogy a szó milyen veszélyeket rejthet, milyen akadályokat és nehézségeket okozhat, és végül, meg kell ismerned a nyelvet gyógyító és megszentelő szereket.
Legyen pedig minden ember gyors a hallásra, de lassú a szólásra! Aki pedig magát vallásosnak tartja és nyelvét meg nem fékezi, hanem megcsalja önszívét, annak vallásossága hiábavaló. (Szent Jakab apostol leveléből.)”
A könyv fejezetei:
I. Egy élve befalazott a 20. században
II. Kettős falak mögött. Értékes
III. Kettős falak mögött. Valami veszélyben forog
IV. Krisztus jegyese
V. Kivonulás a nászházból. A szó diadalmenete
VI. A gonosz lélek
VII. A cellában imádkozó
VIII. Mikor a száj elmélkedik
IX. A kapunál
X. A nyelv megtagadásáról
XI. A nyelv-reform fontossága
XII. Szószátyár testvér. A fecsegő
XIII. Rekreáció
XIV. A nyelv krízise
XV. „Jézus megérintette a nyelvet”
XVI. Látogatás a világ legnagyobb Remetéjénél
XVII. Fogadva-fogadom